O Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa realizowanym w naszej szkole

W ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, biblioteka Szkoły Podstawowej nr 3 z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. Jarosława Kostycewicza otrzymała środki finansowe na zakup książek w wysokości 15 tysięcy złotych.
      Listę książek do zakupu przygotowano w oparciu o wyniki ankiety badającej preferencje czytelnicze uczniów naszej szkoły i Wyniki Ogólnopolskich wyborów książek (zorganizowanych przez redakcję czasopisma "Biblioteka w Szkole"). Cenną wskazówką były również wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań przekazywane podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej. Przeprowadzone zostały konsultacje z Miejską Biblioteką Publiczną w Bielsku Podlaskim. Przygotowaną listę książek pozytywnie zaopiniował Samorząd Uczniowski oraz Rada Rodziców. Dzięki otrzymanym środkom finansowym doposażono bibliotekę w lektury i nowości wydawnicze. Są wśród nich m.in. Nela mała reporterka, Igrzyska śmierci, Radek Szkaradek, Biuro detektywistyczne Lassego i Mai, Jeżycjada, Gra o tron, Baśniobór, Dary Anioła, Pewnego dnia w Nibylandii, Wodospady cienia, Tomek Łebski, Drakulcio ma kłopoty, Zwiadowcy… Uwzględniono potrzeby osób niepełnosprawnych - zakupiono książki z dużą czcionką, a także książki do omówienia, opowiadania, oglądania, książki łatwe w czytaniu, książki swoją tematyką dotyczące niepełnosprawności - dla nauczycieli i rodziców, dla uczniów - poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości i pomocy innym.
      Wszystkie pozycje zostały opracowane formalnie i rzeczowo, a od połowy września 2018 r. udostępniane czytelnikom.
      Część działań została dopełniona już w roku szkolnym 2017/2018, a pozostałe są kontynuowane w nowym roku szkolnym 2018/ 2019. Cała szkoła włączyła się w realizację projektów edukacyjnych z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.
      Zapraszamy uczniów, rodziców i nauczycieli do zapoznania się z naszymi nowościami!

Koordynator programu: Krystyna Dobosz.