Szkoła Podstawowa nr 3 z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. Jarosława Kostycewicza

O szkole

      Szkoła Podstawowa nr 3 z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. Jarosława Kostycewicza  mieści się w Bielsku Podlaskim przy ulicy Poniatowskiego 9 w kompleksie budynków z największą w mieście salą gimnastyczną oraz wielofunkcyjnym boiskiem, które powstało z inicjatywy mieszkańców w ramach Programu Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej. Przedmioty są nauczane w języku polskim, a dodatkowym przedmiotem jest język białoruski. Nauczane są także języki obce: angielski i rosyjski.
   Do szkoły uczęszczają dzieci z miasta Bielsk Podlaski zapisane na podstawie dobrowolnych deklaracji ustawowego przedstawiciela dziecka.
      W roku szkolnym 2023/2024 w Szkole Podstawowej nr 3 z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. Jarosława Kostycewicza uczy się 438 uczniów w 22 oddziałach (7 w edukacji wczesnoszkolnej i 15 kl. IV-VIII), w tym w 5 oddziałach integracyjnych. Lekcje odbywają się jednozmianowo  w 24 klasopracowniach.
      Uzdolnieni uczniowie mogą poszerzać swoje zainteresowania w  kołach przedmiotowych prowadzonych przez nauczycieli, w zespołach artystycznych. Prężnie działają zajęcia skierowane do młodzieży uprawiającej sport, które są realizowane na nowoczesnym boisku wielofunkcyjnym. Znajduje się na nim bieżnia lekkoatletyczna, boisko do piłki ręcznej i nożnej, boisko do piłki koszykowej i siatkowej, skocznia w dal, rzutnia do pchnięcia kulą oraz rozbieg do rzutu piłeczką palantową.
Zespoły artystyczne

Zespół Żeużyki -  zajmuje się tradycyjnym folklorem Białorusinów Podlasia. W repertuarze posiada przedstawienia obrzędowe, tradycyjne zabawy i pieśni ludowe.

Zespół wokalny Kaprys - wykonuje piosenki polskie i białoruskie. Reprezentuje szkołę oraz kulturę białoruską nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Zespół taneczny Switanak - w  swoim repertuarze posiada tańce polskie i białoruskie.

Zespół Ruczniczok -   motywem w jego wizerunku artystycznym jest ręcznik podlaski. Repertuar stanowią białoruskie piosenki współczesne i ludowe połączone z ruchem zaczerpniętym z kultury białoruskiej.

      W szkole prężnie działa drużyna zuchowa. Bierze udział w licznych zlotach, złazach, spotkaniach organizowanych przez hufiec i obchodach wszelkich urczystości patriotycznych.

      W świetlicy szkolnej prowadzone są różnorakie zajęcia, m. in. dotyczące programowania, bezpiecznego korzystania z mediów, sensoryczne, plastyczne, muzyczne oraz ruchowe.

      Uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi organizowana jest pomoc w formie zajęć z logopedą, zajęć z psychologiem szkolnym (opieka stała, doraźne konsultacje), zajęć indywidualnych i zajęć rewalidacyjnych. W szkole funkcjonuje świetlica środowiskowa. Organizowane są zajęcia wyrównawcze dla uczniów mających kłopoty w nauce.

      Budynek szkoły jest przystosowany do przyjęcia uczniów niepełnosprawnych - przed dwoma wejściami znajdują się podjazdy, zlikwidowano progi, zamontowano windę dla osób na wózkach, dostosowano WC i toalety.

Spacer po szkole