Żeużyki

ZESPÓŁ WOKALNY "ŻEUŻYKI"

Zespół „Żeużyki” działa w naszej szkole od 2007 r. Nazwa zespołu w dialekcie podlaskich Białorusinów oznacza grupę wesołych dzieci. „Żeużyki” zajmują się nauką i popularyzowaniem białoruskich ludowych pieśni, tańców i obrzędów. Założeniem pracy  zespołu jest zachowanie charakteru pieśni i obrzędów, a także języka, w formie jak najbliższej oryginałowi. Dzieci od pierwszej klasy nabywają umiejętności śpiewu tradycyjnego tzw. „śpiewu białego”. Uczniowie rozpoczynając pracę w zespole uczą się zabaw, wyliczanek, korowodów, kształtując jednocześnie umiejętności wokalne, poczucie rytmu, poznając język i obrzędy przodków. Członkowie zespołu biorą udział w warsztatach śpiewu i tańca ludowego, co sprzyja wymianie doświadczeń i poszerza horyzonty muzyczne. „Żeużyki” od początku swej działalności biorą udział w uroczystościach szkolnych, w Przeglądach Zespołów Obrzędowych i Festiwalu „Piosenka Białoruska” dla dzieci i młodzieży, a także w Spotkaniach z Tradycją „Tam po majowej rosi”. W 2011 r. w naszej szkole był realizowany projekt, dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego: „Żeużyki. Studio folkloru”. W 2018 r. „Żeużyki” wzięły udział w nagraniu płyty poświęconej folklorowi Podlasia „Mały Kolberg. Podlasie”.Założycielkami zespołu są Anna Fionik i Marianna Wawrusiewicz.